Natáčanie pasce. Emirate Sheikh a olympijskí majstri bojovali o Bieloruský pohár

Od 9. do 12. augusta 2007 sa v športovom klube v Minsku konal Open Sports Cup of Belarus. Športovci súťažili v dvoch „olympijských“ disciplínach - „Skit“ a „Trap“, ako aj v „kompaktnom športe“. Tieto súťaže sa stali skutočne jedinečnými - niekoľko z najsilnejších strelcov na svete bojovalo o víťazstvo, vrátane olympijských šampiónov a šejka zo Spojených arabských emirátov - jeho Výsost Saeed bin Maktoum Al Maktoum.
Bieloruský otvorený pohár sa konal piatykrát v Minsku. Každoročne sa tieto súťaže medzi strelcami zvyšujú. Tento rok sa súťaže zúčastnilo asi 160 strelcov z 10 krajín. Po prvýkrát v histórii Pohára bola geografia účastníkov taká široká. Športovci zo susedných krajín prichádzajú do Bieloruska s potešením, objavujú sa aj ostreľovači z veľmi exotických krajín. Cyperskí strelci tu preto často navštevujú a minulý rok predstaviteľ SAE Seyf Fetai „vydláždil cestu do Minska“, ktorému sa podarilo získať prvé miesto v disciplíne „Skit“ (streľba na okrúhlom stojane).
Zdá sa, že Seifov príbeh o súťažiach zaujal jeho kolegov v tíme Spojených arabských emirátov natoľko, že tento rok prišiel do súťaže celý tím siedmich strelcov v čele s Sheikh Saeed bin Maktoum Al Maktoum. Mimochodom, šejk je pomerne dobre známy strelec a dnes zaujal 18. miesto vo svetovom rebríčku disciplíny "Skeet".

Napriek tomu, že pre novinárov bolo veľa práce, olympijský majster Sydney 2000 Daina Gudzinjaviciute (Litva), súčasný majster sveta Estónsky Andrei Ineshin, majster olympijských hier v roku 2004 v Aténach, ruský Alexej Alipov a jeden z vodcov sa do súťaže zapojili. Ruský tím Valery Shomin, ktorý má veľmi reálne šance vyliezť na pódium na olympijských hrách v Pekingu, sa stal skutočným nálezom pre písacie a filmové bratstvo Sheikh Saeed Al Maktoum. Boli mu adresované takmer všetky otázky na tradičnej tlačovej konferencii pred otvorením turnaja. Mimochodom, šejk sa ukázal byť veľmi spoločenskı a na konci novinárskej konferencie si všimol ustálené svetlo zvedavosti v očiach novinárov, že je pripravený odpovedať na všetky otázky súkromne. Priama komunikácia so Saeedom Al Maktoumom trvala takmer dlhšie ako samotná tlačová konferencia ...
Tlač sa zaujímala doslova o všetko - od ponuky hosťa po jeho rodinný stav a výsledky na strelnici. Ako sa ukázalo, šejk sa venuje streľbe od roku 1995, aj keď po prvýkrát si vzal zbrane v detstve: streľba v rodine šejka je jednou z jeho obľúbených koníčkov. Mimochodom, Said Al Maktoum preferuje „loviť“ viac na hlinených tanieroch ako naživo. Pokiaľ ide o atletický výkon, je najviac hrdý na svoje víťazstvo na ázijských hrách v roku 2003 v Indii. Potom sa šejkovi podarilo zasiahnuť 125 cieľov zo 125! Na posledných ázijských hrách v roku 2006 sa umiestnil na druhom mieste.
V Minsku vystupovala Sheikh Said Al Maktoum, ktorú publikum milovalo, v disciplíne Skit. Bieloruský atlét Andrei Gerashchenko v rovnakej disciplíne skutočne tvrdil, že je vo finále. Andrei, žiaľ, nemal dosť - mal iba 1 minútu viac ako Ronaldas Racinskas (Litovčan hral v kompaktnom športe aj v Skeete) a stratil prestížne šieste miesto.
Finále sa ukázalo byť viac ako napäté - športovcom chýbalo len zriedka a každá chyba mohla stáť miesta na šípoch na pódiu. Ruský Valerij Šomin, ktorý zmeškal iba jedno, v dôsledku toho získal prvé miesto, ale o osude druhého sa rozhodlo „prestrelkou“: emirát Šejk povedal Al Maktoumu proti lotyšskému Borisovi Timofeevovi. Obaja športovci bez problémov vykonali prvý postup. Ale počas druhého Boris Timofeev zmeškal ... Hosť zo Spojených arabských emirátov, ktorý sa umiestnil na druhom mieste, bol poctený, akoby bol víťazom!

O niečo neskôr sa uskutočnil slávnostný ceremoniál, ktorý sa plynulo premenil na rozhovor s víťazmi a víťazmi. A opäť, šejk bol obzvlášť populárny, ktorý napriek tomu, že bol unavený, v rozhovore neodmietol jedného novinára. Povedal, že s výsledkom súťaže bol veľmi spokojný. Nakoniec, ako sa ukázalo, Said Al Maktoum odcestoval predovšetkým do Bieloruska, aby podporil streľbu z kabín a vyskúšal svoju ruku v súťažení s najlepšími strelcami na svete (podľa nášho názoru však do tejto kohorty vstupuje aj samotný šejk). A ukázalo sa, že sa stal víťazom ceny, takmer dosiahol „zlato“ a zanechal za sebou majstra sveta Andreja Ineshina, ktorý sa umiestnil na piatom mieste!

Sheikh Saeed Al Maktoum sa počas rozlúčky pochválil úrovňou organizácie súťaží, ktoré sa konali v Minsku. Podľa neho sa súťaž konala na „najvyššej úrovni“, pretože v Bielorusku „sú ľudia, ktorí vedia, ako organizovať súťaž“. Podľa šejka má Bielorusko každú šancu dostať sa na majstrovstvá sveta v roku 2009. „Všetko, čo je potrebné, je priviesť predstaviteľov Medzinárodnej streleckej únie do Športového klubu a ukázať im klub,“ povedal Said al Maktoum. "Bolo by skvelé, keby sa v Minsku konalo jedno z etáp svetového pohára," dodal.